Attention Stockholm – träffar, grupper och stöd för dig som berörs av autism, adhd, add, språkstörning eller Tourettes syndrom
Attention Stockholm – träffar, grupper och stöd för dig som berörs av autism, adhd, add, språkstörning eller Tourettes syndrom
  • Startsidan
  • Träffar och grupper
  • Kalender
  • Om oss
  • Råd & stöd
  • Fakta om NPF
  • Bloggen
  • Medlemskap

Spelträff online: Gartic Phone 10-14 år

0.00

2026Tis05Maj19:0021:00Spelträff online: Gartic Phone 10-14 årVi spelar Gartic Phone tillsammans online19:00 - 21:00 Online2 platser kvarFör vemBarn, ungdom och unga vuxnaÅlder10-14 årTyp av träffÖppen träff

Boka plats

Här bokar du en plats eller köplats. Klicka på `Boka plats´ och fyll i formuläret.

Vill du avboka? Det gör du via knappen `Avbokning´.

Boka plats eller köplats:

Boka plats

2 platser kvar

Vill du avboka en plats? Sök fram din bokning här och välj sen `Avboka plats´.AVBOKNING >

Beskrivning

Spelträff online: Gartic Phone 10-14 år Vi spelar Gartic Phone tillsammans online Den här

Beskrivning

Spelträff online: Gartic Phone 10-14 år

Vi spelar Gartic Phone tillsammans online

Den här spelträffen vänder sig till dig som är 10-14 år med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF) och vill spela spel online med andra. Eftersom träffen är online spelar det ingen roll var i landet du bor.

Vi ses online tisdag 5 maj kl. 19-21 och spelar spelet Gartic Phone tillsammans. Det brukar vara 4-8 deltagare på träffen plus ledare.

Det här är en öppen träff. Du kan prova två av våra öppna träffar innan du bestämmer dig för medlemskap hos oss i Attention Stockholm.

Om spelet Gartic Phone

Gartic Phone är ungefär som viskleken, men istället för att prata så turas deltagarna om att rita och skriva. Du får skriva en mening, sen får någon annan rita det du skrivit, sen skriver någon vad den har ritat och så går det vidare. Alla som är med får och behöver rita, läsa och skriva.

I slutet av varje omgång får alla se hela kedjan av text och bild och fnissa åt hur tokigt det ändrats i varje steg. Spelet är som roligast när allting blir tokigt!

Det finns olika sätt att spela, och gruppen kommer att spela i “Normal”-läget (åtminstone till att börja med). I de flesta lägen kan man varken vinna eller förlora, bara rita och skriva och fnissa.

  • Spelet är gratis.
  • Du behöver inte installera något, men kontrollera i förväg att spelet fungerar på din enhet.
    Länk till Gartic Phone >
  • Du behöver ha både Zoom/Teams och spelet igång. Det kan du ha på samma enhet eller på två olika, till exempel dator och mobil.
  • Spelet har ingen rekommenderad åldersgräns. Ledarna ser till att hålla innehållet på en passande nivå.
  • Spelet är på svenska, och vi som deltar pratar och skriver på svenska.

Om du kommer sent

Om du är sen så kan du behöva vänta tills en spelomgång är klar innan du släpps in online. Så gör vi för att det ska bli ett rofyllt sammanhang.

Viktigt när vi spelar online

TÄNK PÅ SPELET & UNDVIK STÖRNINGAR I BAKGRUNDEN

Ha kameran stilla och undvik bakgrundsljud för att skapa ett lugnt och fokuserat samtal utan störningar. Det är meningen att vi ska mötas och vara mentalt närvarande samtidigt på våra träffar. Därför är det viktigt att du inte gör andra saker under tiden. Det går bra att rita eller pyssla medan vi spelar, men undvik att spela andra spel eller plugga under träffen.

Privat med hörlurar

Använd hörlurar så att ingen utanför gruppen kan höra vad vi pratar om.
Om ingen annan kan höra oss behöver du inte använda hörlurar.

Utrustning

För att höras och synas på Zoom/Teams behöver du en dator, en mobiltelefon eller läsplatta med internetuppkoppling och fungerande ljud och kamera.

Anslut till Zoom

Du kan öppna Zoom i en webbläsare på din dator eller i Zoom-appen på din mobil.
Om du vill använda appen så ladda gärna ner den i förväg. Den är gratis, heter Zoom Workplace och finns där du laddar ner appar i mobilen.

  1. Vi skickar en länk till Zoom till din e-post ungefär 30 minuter innan träffen börjar.
  2. Klicka på länken och öppna Zoom innan träffen startar.
  3. Ledarna tar emot dig och berättar hur du kan delta och spela spelet.

Hjälp med Zoom ELLER TEAMS

Om du har problem med Zoom, öppna länken 10 min innan träffen startar. Då har vi tid att hjälpa dig innan träffen börjar.

Ledare

Ledare för den här träffen är Lo med hjälp av Elin. Välkomna!

Mer om våra ledare >

Porträtt av gruppledare Lo.
Lo
[email protected]

Foto av Elin som är webmaster och administratör.
Elin
[email protected]

Avbokning

Om du behöver avboka din plats till träffen så gör du det i bokningsformuläret i kalendern.

  1. Gå till kalendern och leta upp träffen du vill avboka platsen ifrån.
  2. Öppna bokningsformuläret och klicka på knappen “Avbokning”.
  3. Skriv in din e-postadress och klicka på ”Hitta min bokning”.
  4. Välj “Avboka plats” och klicka på “Skicka”.
  5. Du har avbokat platsen och får en bekräftelse till din mejl
  6. Om du får problem kan du mejla oss på [email protected] så hjälper vi till!

Avboka din plats på träffen >

Bra att veta inför träffar

Här hittar du information som kan vara bra att ha inför en träff som vägbeskrivningar, förhållningssätt och information om våra lokaler.

Inför träffarna >

Vanliga frågor och svar

Här hittar du information om hur kalendern fungerar, hur man ställer sig i kö och vad som skiljer en öppen träff från en sluten grupp.

Vanliga frågor och svar >

Ladda ner ICS-filLägg till i GoogleCal

X
X