Spelgrupp: Minecraft (start 230113)
Sluten grupp med flera träffar- Träff 1 / 42023-01-20 18:00
Spelgrupp: Minecraft (start 230113)
Boka plats
Bokningen är stängd
Vill du avboka en plats? Sök din bokning här och välj sen "Inte intresserad"AVBOKNING >
Beskrivning
Spelgrupp online Fredlig Minecraft 10-12 år Gruppen vänder sig till barn 10-12 år med NPF. Vi ses
Beskrivning
Spelgrupp online
Fredlig Minecraft 10-12 år
Gruppen vänder sig till barn 10-12 år med NPF. Vi ses online via Zoom och spelar Minecraft (utan moddar) tillsammans. Gruppen träffas och spelar fyra fredagar: 13 januari, 20 januari, 27 januari och 3 februari.
Vi spelar Minecraft tillsammans i fredligt spelläge. Till skillnad från vanlig Minecraft finns det inga monster och spelare kan inte slåss mot varandra. Istället fokuserar vi på att utforska världen och bygga fantastiska saker tillsammans eller för oss själva. Inställningen är att vi samarbetar och hjälps åt, till exempel med att rädda varann från spelvärldens olika faror!
Mer om gruppen “Spelgrupp online” >
Bra att veta inför gruppstarten
- För att delta behöver du ha en dator med ljud och kamera så du kan höras och synas i videosamtalet i Zoom. För att du ska få en bra upplevelse bör du också kontrollera att din dator lever upp till systemkraven för spelet (se längre ner).
- Använd hörlurar om någon som inte är med i gruppen är i samma rum som dig, så att ingen utanför gruppen hör när vi pratar.
- Du som anmält dig får en länk till din e-post ca en halvtimme innan träffens starttid.
- När träffen startar så öppnar du länken i webb-läsaren eller i Zooms app (gratis). Ladda gärna ned appen i förväg via Zooms hemsida.
- Om du inte använt Zoom tidigare kan du ansluta till träffen 10 min innan utsatt starttid. Då kan vi hjälpa dig att ordna med eventuella teknikproblem innan träffen börjar.
Systemkrav och kostnad
Minecraft är ett väldigt fritt spel där du kan bygga och gå på äventyr i Minecraft-världen. Vi kommer spela Minecraft utan moddar, dvs utan tillägg – även kallat Minecraft Vanilla. Gruppen kommer använda Windows edition.
Kostnad: ca 279 kr
Spelets åldersrekommendationer: Från 7 år och uppåt
Systemkrav: Du behöver ha en dator som har Windows 10 eller Windows 11.
Köp och ladda ner Minecraft här >
Innan första tillfället
För att vi ska komma igång att spela så fort som möjligt vill vi att du förbereder spelet så att du är redo när det är dags för första träffen.
- Köp och ladda ner spelet (se länk under spelbeskrivningen ovan)
- Installera spelet
- Registrera ett användarkonto
Viktigt om sluten grupp
Det här är en sluten grupp. Det betyder att det är samma deltagare varje gång och att det inte tillkommer nya deltagare efter andra tillfället. Det är därför viktigt att du deltar på första och/eller andra tillfället för att ha kvar din plats i gruppen.
Kan du inte komma till ett enstaka tillfälle – meddela gruppledarna via deras mejl! Avbokar du platsen här på hemsidan så avanmäler du dig från gruppens alla tillfällen.
Gruppledare
Gruppledare för den här gruppen är Erik och Lo. Välkomna!

[email protected]

[email protected]
Avbokning
Om du bokat plats i en grupp men behöver avboka den, så gör du det i bokningsformuläret i kalendern. Är det ett enstaka tillfälle du inte kan komma – meddela gruppledarna via deras mejl! Avbokar du platsen här på hemsidan så avanmäler du dig från gruppens alla tillfällen.
- Leta upp den grupp i kalendern som du vill avboka en plats ifrån
- I bokningsformuläret, klicka på “Avboka”
- Leta upp bokningen med hjälp av den e-postadress du bokade med och tryck på “Hitta min bokning”
- Välj “Inte intresserad” och tryck på “Skicka”. Klart!
Vanliga frågor och svar
Här kan du bland annat läsa om hur kalendern funkar, hur man ställer sig i kö och vad skillnaden är mellan öppen träff och sluten grupp.
Bra att veta inför träffar
Här hittar du information som kan vara bra att ha inför en träff, som vägbeskrivningar, förhållningssätt och information om våra lokaler.