Föräldraträff: Att ta hand om sig själv
Boka plats
Här bokar du en plats eller köplats. Klicka på `Boka plats´ och fyll i formuläret.
Vill du avboka? Det gör du via knappen `Avbokning´.
Boka plats eller köplats:
Boka plats
9 platser kvar
Vill du avboka en plats? Sök fram din bokning här och välj sen `Avboka plats´.AVBOKNING >
Beskrivning
Föräldraträff: Att ta hand om sig själv Om att mitt i allt hitta tid att fylla
Beskrivning
Föräldraträff: Att ta hand om sig själv
Om att mitt i allt hitta tid att fylla på
Föräldraträffen vänder sig till dig som är förälder till barn med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF) och som vill prata med andra föräldrar i liknande situation.
Kvällens tema är “Att ta hand om sig själv”. Att vara förälder till ett eller flera barn med NPF kan vara utmanande. Man ska både vara förälder till ett barn som kanske har stora, svårhanterliga känslor och sociala utmaningar – samtidigt som man ska ha kontakt med skola, vård och annat.
Hur gör man för att ta hand om sig själv? Hur gör man för att hitta stunder där man får möjlighet att göra sådant man tycker om, mår bra av och som ger energi?
Detta är inte en föreläsning eller kurs, utan en samtalsträff där deltagarna är med och skapar innehållet. Det brukar komma mellan 6-12 deltagare till den här träffen.
Vi bjuder på kaffe, te och smörgås. Det går att komma in i lokalen tidigast en kvart innan träffen börjar.
Boka, avboka och stå i kö
Det är många som vill komma på våra träffar och det blir ofta kö. Om du har bokat en plats men inte tror att du kan komma får du gärna avboka den. Då går platsen vidare till någon i kön.
Om träffen är fullbokad kan du ställa dig i kö till en plats. Vi får ofta sena avbokningar när träffen närmar sig, så det är stor chans att du ändå kan få en plats.
Prova på
Det här är en öppen träff. Du kan prova två av våra öppna träffar innan du bestämmer dig för medlemskap.
Mer om träffarna “Föräldraträff” >
Ledare
Ledare för den här träffen är Kerstin och Linda. Välkomna!

kerstin@attention-stockholm.se

linda@attention-stockholm.se
Avbokning
Om du behöver avboka din plats till träffen så gör du det i bokningsformuläret i kalendern.
- Gå till kalendern och leta upp träffen du vill avboka platsen ifrån.
- Öppna bokningsformuläret och klicka på knappen “Avbokning”.
- Skriv in din e-postadress och klicka på ”Hitta min bokning”.
- Välj “Avboka plats” och klicka på “Skicka”.
- Du har avbokat platsen och får en bekräftelse till din mejl
- Om du får problem kan du mejla oss på info@attention-stockholm.se så hjälper vi till!
Bra att veta inför träffar
Här hittar du information som kan vara bra att ha inför en träff som vägbeskrivningar, förhållningssätt och information om våra lokaler.
Vanliga frågor och svar
Här hittar du information om hur kalendern fungerar, hur man ställer sig i kö och vad som skiljer en öppen träff från en sluten grupp.