Bokträff 2: "Navigera genom stormarna"
Boka plats
Här bokar du en plats eller köplats. Klicka på `Boka plats´ och fyll i formuläret.
Det är fullbokat, men du kan skriva upp dig på kölistan. Till kölistan!
Current waitlist size5
Vill du avboka en plats? Sök fram din bokning här och välj sen `Avboka plats´.AVBOKNING >
Beskrivning
Bokträff 2 om boken “Navigera genom stormarna” Bokprat om känslor och NPF
Beskrivning
Bokträff 2 om boken “Navigera genom stormarna”
Bokprat om känslor och NPF

Bokträffarna vänder sig till dig som är vuxen med neuropsykiatriska funktionsnedsättningar (NPF) och som vill läsa och prata om en förvald bok med andra. Det här är en öppen träff. Du kan prova två av våra öppna träffar innan du bestämmer dig för medlemskap.
Vid två bokträffar i höst läser vi i och pratar om boken “Navigera genom stormarna: om känslor och NPF” av Nicole Wolpher. Boken handlar om hur man kan förstå och hantera sin känslor när man har NPF. Den innhåller tankar, reflektioner och fakta om teman som känslor, ångest, skam, stress, mening, återhämtning och medkänsla. Läs mer om boken här >
Boken togs fram i föreningens avslutade Arsvondsprojekt “Stöd i vardagen” och författaren har utgått från intervjuer med kunniga yrkespersoner som fått frågor som samlats in från personer med NPF.
Om den här bokträffen
Det här är bokträff 2 av 2 om boken. Vi läser och samtalar utifrån boken. Vi gästas av Nicole Wolpher som är författare till boken. Nicole deltar i samtalet och ni får möjlighet att ställa frågor till henne.
Den här träffen utgår vi från bokens andra del (kapitel 6-10), men du behöver inte läsa sidorna i förväg för att delta. Du måste inte heller vara med på båda bokträffarna om boken.
Vill du vara med på båda bokträffarna? Kom ihåg att boka plats till bokträff 1 också!
Läs mer och boka plats till Bokträff 1 den 16 november >
Tips om du vill läsa i boken innan träffen
Inför träffen får du gärna läsa kapitel 6-10, men det är inget krav för att delta.
När du läser får du gärna notera om det är något stycke du tycker om eller fastnar för. Om du vill får du dela med dig av det stycket under träffen.
Låna eller köpa boken
Boken går att låna på bibliotek eller av föreningen. Den finns också inläst av Legimus som talbok med text.
Boken finns även att köpa i bokhandeln. Priset ligger runt 300 kr.
Om du vill låna ett exemplar av föreningen så kan du mejla oss på [email protected].
Mer om träffarna “Bokträffar” >
Om du blir sen
Om du är försenad blir du insläppt av en ledare.
Ledaren berättar om du kan gå in till de andra deltagarna direkt eller om du behöver vänta tills de är klara med pågående moment.
Boka, avboka och stå i kö
Det är många som vill komma på våra träffar och det blir ofta kö. Om du har bokat en plats men inte tror att du kan komma får du gärna avboka den. Då går platsen vidare till någon i kön.
Om träffen är fullbokad kan du ställa dig i kö till en plats. Vi får ofta sena avbokningar när träffen närmar sig, så det är stor chans att du ändå kan få en plats.
Prova på
Det här är en öppen träff. Du kan prova två av våra öppna träffar innan du bestämmer dig för medlemskap.
Ledare
Ledare för den här träffen är Andrea och Louise. Välkomna!

[email protected]

[email protected]
Avbokning
Om du behöver avboka din plats till träffen så gör du det i bokningsformuläret i kalendern.
- Gå till kalendern och leta upp träffen du vill avboka platsen ifrån.
- Öppna bokningsformuläret och klicka på knappen “Avbokning”.
- Skriv in din e-postadress och klicka på ”Hitta min bokning”.
- Välj “Avboka plats” och klicka på “Skicka”.
- Du har avbokat platsen och får en bekräftelse till din mejl
- Om du får problem kan du mejla oss på [email protected] så hjälper vi till!
Bra att veta inför träffar
Här hittar du information som kan vara bra att ha inför en träff som vägbeskrivningar, förhållningssätt och information om våra lokaler.
Vanliga frågor och svar
Här hittar du information om hur kalendern fungerar, hur man ställer sig i kö och vad som skiljer en öppen träff från en sluten grupp.